Menüü

Raadiosaade "Ühisosa"

Saatejuht on Kerttu Kaldoja

See raadiosaade on rahastatud Euroopa Liidu õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programmist (2014-2020). Saate sisu eest vastutab täielikult Vikerraadio ning see ei peegelda mingil moel Euroopa Komisjoni vaateid.

Ühisosa. Riietus ja välimus sotsiaalse mõjutajana

11.01.2019

"Ühisosa" kümnendas saates keskendume välimusele. Kas riiete valik suudab mõjutada inimesi või arvamusi nende kandjast? Milliseid stereotüüpe on võimalik välimusega luua või lõhkuda? Kas kino- või teleekraanil loodud kuvandid mõjutavad tarbijaid?

Sellest kõigest teevad Vikerraadio stuudios juttu filmikunstnik Katrin Sipelgas ning moekunstnik ja stilist Anu Lensment.

Ühisosa. Diskrimineerimine tööturul

04.01.2019

Kas soovitud töökohale saamine sõltub vaid meie tööalasest võimekusest, haridusest ja kogemusest või võib takistuseks saada näiteks sugu, vanus vm? Millised on levinuimad stereotüübid tööturul?

Seda kõike aitab arutada ja lahti selgitada Eesti Inimõiguste Keskuses mitmekesisuse ja kaasatuse valdkonda vedav Kelly Grossthal.

Ühisosa. Soolisi stereotüüpe ületavad projektid

14.12.2018

Seekord räägime mitmetest huvitavatest ettevõtmistest, mida ühendab tegelikult üks eesmärk – ületada soolisi stereotüüpe ning teha seda võimalikult huvitaval ja kaasahaaraval moel.

Teeme juttu Raadio 2 räpikonkursist "Sina ka!", mida tutvustab Bert Järvet; tutvume soostereotüüpsete hoiakute teemalise kunstinäitusega Andres Jõesaare kaasabil; ning pajatame värskest, vaatajate südameid võitnud noorteseriaalist "Miks mitte". Külas on sarja stsenarist Martin Algus ja peategelane Pirte Laura Lember (pildil).

Ühisosa. Kas naiste väiksem palk on naiste vaba valik?

07.12.2018

Just sellist pealkirja kandis sel nädalal Tallinna Inglise kolledžis toimunud väitlus, kus koolinoored astusid väitlusringis vastamisi poliitikuga, et arutleda soolise palgalõhe teemal.

Saates kuulamegi, mida arvavad naiste palgast õpilased Saskia Lii Bergmann, Anette Andresoo ja Robert Sarnet ning kuulame ka poliitikute Monika Haukanõmme, Raimond Kaljulaiu ja Kristina Šmiguni mõtteid. Miks naised siiski saavad vähem palka, kas asi on julguses, ühiskonnas, stereotüüpides, ajaloos või milleski enamas, seda arutame otsestuudios 20-aastase personalijuhi töö kogemusega, praegu psühholoog-terapeudina tegutseva Kärt Kasega.

Ühisosa. Nähtamatud mõjutajad

30.11.2018

Viies "Ühisosa" saade on pühendatud varjatud mõjutajatele meie ümber, mis teadmatult ja ehk ka tahtmatult mängivad rolli meie arusaamades ja hinnangutes.

Reklaamid, filmid, keelekasutus jm annavad indikatsiooni soorollidest ja ka soostereotüüpidest, mis meid igapäevaelus ümbritsevad. Stuudios nendel teemadel arutlemas sotsiaalteadlane Ülle-Marike Papp ja Päevalehe arvamustoimetaja Alo Raun.

Ühisosa. Laste kasvatamine

23.11.2018

Seekord räägime laste võrdsest kohtlemisest ja kasvatamisest. Võrdleme kasvatusmeetodeid läbi aja; uurime, millised stereotüübid valitsevad poiste ja tüdrukute kasvatamisel ning püüame teada saada, mis on sooneutraalne kasvatus.

Stuudios aitavad asja selgitada sotsiaalministeeriumi võrdsuspoliitikate osakonna peaspetsialist Kaisa Knight ja soolise võrdõiguslikkuse ekspert Helen Biin.

 

Ühisosa. Muukeelsed lapsed ja noored Eesti kultuuriruumis

16.11.2018

Eestis elab ligi 400 000 muukeelsest rahvusest inimest. Neist umbes pooled valdavad enda arvates riigikeelt hästi, kuid meie kultuuri ja eestikeelset meediat tarbitakse vähe.

Kuidas saavad hakkama muukeelsetest peredest pärit lapsed ja noored Eesti koolis, kui raske või kerge on sulanduda ja leida teisest rahvusest sõpru, seda aitavad selgitada Kadrioru Saksa gümnaasiumi 11. klassi õpilased Martin Kivimaa ja Marija Arošjus. Mõlemad on korduvalt osalenud ka Lahemaa rahvuspargis, eelkõige eestikeelses koolis õppivatele multikultuursetele noortele suunatud lõimumisprojektides, mida veab juba neljandat aastat Loksa gümnaasiumi õpetaja ja Lahemaa Looduskooli retkejuht Maie Itse. 

 

Ühisosa. Stereotüübid meedias

09.11.2018

Seekordne "Ühisosa" uurib lähemalt meedia ja meelelahutusmaailma suhet soorollide ja stereotüüpidega.

Millise kuvandi me endast või ajakirjade kaanestaaridest oma peas loome, kuidas soorolle meedias kujutatatakse, kellele see kasulik on ja miks on tekkinud meelelahutusmaailmas nii tugevad stereotüübid, selle üle arutlevad muusik ja sotsioloog Hannaliisa Uusmaa ning ajakirjanik Ivo Laev.

Ühisosa. Lähisuhtevägivald

02.11.2018

"Ühisosa" teises saates räägime lähemalt lähisuhtevägivallast. Mis paneb kedagi oma lähedase vastu kätt tõstma, kui suur on probleem Eestis, keda see enim puudutab ning kust võib saada abi?

Stuudios on sel teemal arutlemas sotsiaalkindlustusameti ohvriabi juht Jako Salla ja ohvriabi peaspetsialist Harjumaal, Anne Jegorova.

Ühisosa. Eesti võrdõiguslikkuse maailmas

26.10.2018

Vikerraadio uus saatesari "Ühisosa" keskendub meis kõigis oleva ühise osa leidmisele ja märkamisele ning seda olenemata soost, nahavärvist, vanusest, usust või seksuaalsetest eelistustest. Püüame vaadata, arutada ja mõista erinevaid tahke meie eludes.

Esimeses saates uurime, kus seisab Eesti võrdõiguslikkuse maailmas. Püüame selgitada, millised on eestlaste jaoks selles valdkonnas suurimad probleemid ning kuidas ja kes saab aidata neid lahendada. Saates on külas soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta ja sotsiaalministeeriumi võrdsuspoliitikate osakonna juhataja Liina Kanter.